Saturday, 20 August 2011

Ze stemplem w tle - Stamps in the background


Bardzo lubię samodzielnie tworzyć tła do swoich scrapów i kolaży - a stemple to jeden z najłatwiejszych i najbardziej wdzięcznych sposobów na otrzymanie ciekawego efektu. Poprzez moje specyficzne preferencje moja kolekcja stempli składa się głównie z takich, które można użyć jako element tła - najbardziej sobie cenię nieduże silikonowe kwadratowe stempelki Primy - idealnie wprost nadają się do kontynuowania rozpoczętego wzoru!

Techniką, którą lubię szczególnie jest stemplowanie 2 kolorami tuszu tak, aby wzory stworzyły ciekawą, gęstą plątaninę, zupełnie taką jak na pracy poniżej:

The story of...

Aby uzyskać posobny efekt trzeba użyć około 5-6 różnych wzorów stempli, potrzebny będzie także bloczek akrylowy lub kawałek solidnego, przezroczystego plastiku oraz tusze do stemplowania - ja szczególnie upodobałam sobie Archival Inks firmy Ranger - są doskonałe nawet do bardzo szczegółowych stempelków a po zaschnięciu są wodoodporne - co szczególnie cieszy mnie w świetle mojego zamiłowania do psikania sprayami.


Jak widać zarówno stemple jak i tusze są mocno eksploatowane -  trwałe zabarwienie silikonu nie ma jednak wpływu na jakość odbitek.
Kiedy już dokonamy wyboru kolorystyki tuszów i wzorów stempli, przystępujemy do działania: ja preferuję rozpoczęcie budowania tła od umieszczenia zdjęcia i zaznaczenia ołówkiem jego położenia.


Następnie stemplowanie: proponuję zaczynać od jaśniejszych kolorów tuszu i delikatniejszych wzorów a kończyć na ciemnych kolorach i mocnych wzorach. Mnie ta kolejność bardzo pomaga w komponowaniu całosci. Nakładamy tusz na stempel - lub jego fragment, wedle potrzeb. Nadmiar tuszu z przypadkowych miejsc można zebrać wilgotną chusteczką.Na pierwszy, najbardziej filigranowy wzór w kolorze czerwonym nakładamy kolejny wzór - także w czerwieni - tym razem "ceglany murek". Wzorem budujemy kompozycję tła.Czas na zmianę koloru na czarny - i wprowadzenie kilku poziomych linii...oraz wyglądających spod zdjęcia elementów "serwetkowych".Na koniec dokładamy najcięższy, najbardziej kryjący wzór - i "stemplowane tło jest w zasadzie gotowe do dalszej obróbki - sprayowania, szycia czy też po prostu ozdabiania ciekawymi dodatkami.


Mam nadzieje, że te kilka porad zainspiruje Was do działania!
W imieniu koleżanek z naszej grupy projektowej: Anai, Betik, Enczy, Mirabeel, Zielonookiej i Tusi chciałam zaprosić także do odwiedzenia ich blogów - dzielą się tam z wami kolejną porcją inspiracji "ze stempelkami w roli głównej" :)

Poniżej przedstawiam produkty pochodzące oczywiscie ze sklepu Scrapki.pl:

16 comments:

Młoda Kobieta said...

Świetne i bardzo przydatne wskazówki, dotąd jakoś nie przyszło mi do głowy, żeby stemplować różnymi kolorami tuszu i żeby wzory nachodziły na siebie, chyba byłam w tej kwestii zbyt pedantyczna :D Dziękuję za przydatny kurs! :*

Tusia said...

Świetny scrap :) i świetne wskazówki :) :*

Encza said...

Temat idealny dla Ciebie! Praca jak zawsze oszołamiająca. Kursik super !

caro78-Pysia said...

Świetny kursik ;) bardzo pomocny.

KOLOROWY ptak said...

bardzo pożyteczny kusik, dziękuję :)
a scrap rewelacyjny, jak zawsze :)

Jonna said...

What a great article! Thanks for the step-by-step photos. Now I really want to find all my background stamps and spend the day scrapping... :-)

Anonymous said...

Dziękuję za kursik =]
Brakowało mi tej wiedzy =]

Po prostu Asia said...

niesamowita praca! zaczynam zbierać kasę na stemple :)

marusya-dv said...

спасибо за разяснения!!!

Sandy said...

Oh wow this is a great tutorial. Thanks for this.
The LO is stunning. Love it.

cat lacigale said...

this is fantastic ! thank you for this tutorial !

Ataboh said...

świetna sprawa... i fajne stemple, a efekt mówi sam za siebie

Kasia Kaniewska said...

Dzięki Ci dobra kobieto za to!

basiasz80 said...

super sposób podoba mi się !

Montażownia.pl said...

Finn - czas na film !!!?

corinne de france said...

oh !!! J'avais pas vu votre tuto :-(
MERCI MERCI ^^ à défaut de ne pas venir vous voir en belgique je vais me consoler en essayant de faire une page

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...