Thursday, 4 August 2011

W journalu Ushii - In Ushii's journal

W wędrującym żurnalu Ushii pojawił się i mój wpis. To pierwszy z serii - działamy w niesamowitej drużynie kobiet - jest serce, jest ogień, jest szaleństwo, jest zapał - musi się udać:)Temat to wspomnienia i marzenia - jest więc, jak jest. Co mogę dodać?
This 2 pages I left in Ushii's art journal - it is my first creation in our journaling swap  project.We are an amazing, unforgetable team - there is heart, fire, madness, creativity - we are destined to make it happen! The topic was - memories and dreams - so here it is... what can I say more?

Art Journal Ushii - Wspomnienia, marzenia (memories, dreams)
duża fotka - big photo
Text - left: Once I'd wanted to please everyone. After the accident I realised, that the important person is me. I learned to live with myself. (Once again, from the beginning!) Right: About desires. Decadent dreams? The courage of a warrior? Let it happen!

Już niebawem przedstawię wam i mój żurnal...
I plan to share my art journal soon...
... a po niedzieli wybieramy się z Jędrkiem na Pragie Północną;), na poszukiwanie absolutnie świetnych kolożowych mega-wlepek Joli Kudeli. Spotkałam te arcydzieła po raz pierwszy już jakiś czas temu - konkretnie jedną - Św.Sebastiana. Na wczorajszym spotkaniu "Po drugiej stronie lustra" kolejne runęły na mnie lawiną wrażeń. Więcej o nich - u 2:16 oraz tutaj i tutaj. 
...and after weekend me and Jędrek are planning to visit Northern Praga (a district of Warsaw) to find amazing wallstickers by streetartist Jola Kudela, who made a really breathtaking project. I saw one of those - St. Sebastian before, but now, after visiting one of the caffes I can't stop thinking of them!  If you want to learn more about Jola nad her art - look here and here.
Foto - Agnieszka-Anna.

Kto z nami?

8 comments:

clos said...

cudny ten żurnal!!!

misty said...

gorgeous!

Bellaidea said...

super!

basiasz80 said...

Jestem pełna podziwu dla twojej
twórczosci. Wyszło poprostu
rewelacyjnie.

Cuchy said...

WOW this spread is stunning. I love it! Thanks for sharing

sandi said...

Wow! This is so neat! Love this!

*fauve* said...

Stunning colors,love it!

cat lacigale said...

incredible !

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...